Nasıl Filtre Kahve Yapılır?

Nasıl filtre kahve yapılır? Kafeler de içtiğiniz kahveler çok hoşunuza gitmiş olabilir ve siz de bu güzellikte kahveler yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda bazı teknik bilgilere ve ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Ancak kahve yapmak gözünüzde büyüteceğiniz bir süreç değildir.

Öncelikli olarak yoğun olarak tüketilen kahvelerin üç başlık altında toplandığını bilmek gerekir. Bunlar;

  • Öğütülmüş filtre kahveler
  • Espresso bazlı kahveler
  • Türk kahvesi çeşitleri

aslına bakacak olursak Türk kahvesi ayrı bir tür olarak ayrılmaz ama yapılış şekli ve tüketiminin çok olması yüzünden ayrı bir başlık altında değerlendirilmiştir.

Kahve yapmak istediğinizde, öncelikli olarak hangi kahveyi yapmak istediğinize karar vermelisiniz.

Öğütülmüş Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Sık olarak tüketilen kahve çeşitlerinin başında filtre kahve gelmektedir. Demleme prensibi olarak sıcak suyun çekirdeklerle teması ile damlayarak, filtre edilerek süzülmesi temel alınmaktadır. Buna göre filtre kahve yapmak istiyorsanız frenchpress ya da filtre kahve makinesine ihtiyacınız bulunmaktadır. French pressler ucuzlukları ile öne çıkmaktadır. Ancak kahve tadı olarak müthiş deneyimler sunmaz. Kahveyi, frechpresste sadece haşlarsınız ve ortaya çıkan kahveli su olur. Kahve aroması genellikle frenchpresslerde oluşmaz ve bu tat için oldukça dezavantajlı bir durum oluşturur. Ama ekonomik olması için frenchpress’i tercih ediyorsanız öncelikli olarak bardak hesabı üzerinden press’e kahveyi koyarsanız ve ardından sıcak suyu (kaynamış olmamalı) ekleyerek 4 – 6 dakika arasında demlemeye bırakarak, frenchpress’in üst kısmındaki press’e basarak kahveyi bir bardağa boşaltırsınız.

Filtre kahve makinesi ise kahvenin aromasını almak ve nitelikli kahve içmek isteyenlerin tercihi olmaktadır. Makinenin modeline göre değişmekle birlikte, su haznesine bardak hesabı kararınca soğuk su eklenir, ardından kağıt filtre ile çalışıyorsa filtre takılır ve son olarak kahve eklenir. Kahveler yine öğütülmüş olmalıdır ve bardak başına 1,5 gelecek şekilde ayarlanmalıdır.

Daha sonra makine çalıştırılır ve hazne deki su bitesiye kadar beklenir.

Böylece iki yöntemle de filtre kahve hazırlayabilirsiniz. Kahvelerin de çekirdeklerine göre tat farklılıkları gösterdiklerini de belirtelim. Orta ve yumuşak bir kahve istiyorsanız Colombia, sert istiyorsanız Etiyopya, asitli kahve istiyorsanız Kenya kullanabilirsiniz. Kahveleri, kahveciler ya da çekirdek satışı yapan kafelerden istediğiniz oranlarda temin edebilirsiniz.

Nasıl filtre kahve yapılır rehberi 2021

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir