Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Kavanoz kapağı nasıl açılır sorusu ile birçoğumuzun başı hala dertte. Gerçekten uzun uğraşlar verip sinir krizi geçiren kişilerde var, bu durumu erkek arkadaşı/eşi ile aktivite gibi kullananda. Okuyacağınız bu yazının sonunda çok uğraş vermeden veya birine ihtiyaç duymadan kavanoz kapağını açabileceksiniz.

Kavanoz kapağı nasıl açılır? Evet, aslında ilk maddemiz güç yardımı fakat sıralamaya sokmayacağım. Hiç uğraşamam diyorsanız kaslı bir sevgili/eş/arkadaş yardımı ile kavanoz açmayı onlara bırakıp biraz eğlenebilirsiniz. 🙂 Bu seçeneği düşünmüyorsanız aşağıdaki yöntemlere göz atabilirsiniz.

1 -Elinizin kaygan olmadığına dikkat edin

Evet, basit ve kulağa komik gelebilir fakat birçok kişi buna dikkat etmiyor. Kavanoz kapağı açarken elinizin ıslak veya kremli olmaması gerekir. Eğer doğuştan kaynaklı yağlı bir cilt tipi veya terli bir avuç içiniz varsa bulaşık eldiveni, streç film veya kaymaz bir kumaş parçası ile bu işi gerçekleştirebilirsiniz.

Kavanoz nasıl açılır?

2 – Bıçak yardımı ile

Bir bıçak yardımı ile kavanozları açmak çok kolay! Yapmanız gereken bir bıçağın ucunu kavanoz kapağının kapanma kısmına girdirerek hafifçe sağ döndürüp aşağıya itmek. Böylece kapak ile cam arasından hava girişini sağlayıp, içerideki vakum ortamı bozacak ve elinizle çok rahat şekilde çevirerek kapağı açabileceksiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir konu var. Çok sivri bıçakları kullanmayın (meyve bıçağı kullanabilirsiniz) ve bu işi yaparken yaralanmaya neden olmamak için çok dikkat edin. Ayrıca fazla kuvvet uygulamak camı çatlatmaya veya kırmaya neden olabilir!

kavanoz kapağı nasıl açılır

3 – Kapağa zarar verme

Sıkışan kavanoz kapakları için bir tahta kaşık ile kavanoz kapağının kenarlarına vurarak zarar verme ile yine içine hava girmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu yöntemle hala açılmıyorsa kavanozu ters çevirip mutfak tezgâhına veya masaya vurarak kapağı açabilirsiniz. Yalnız bu vurma işleminde dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde kavanozu kırabilirsiniz!

kavanoz kapağı nasıl açılır

4 – Sıcak su yardımı

Bildiğiniz üzere sıcaklık, metaller üzerinde genleşme etkisi oluşturmaktadır. Kaynamış bir suyun içerisine kavanozu ters çevirip koyarak bir süre bekletin. Metal olan kavanoz kapağının genleşmesi meydana gelecektir ve kavanozu açmak rahat olacaktır. Sıcak suyun içerisinden kavanozu alırken ve metal kapağı tutarken elinizi yakma durumunuzun olduğunu unutmayın! Bunun için havlu kullanabilirsiniz.

 

 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir